Vítejte na nové verzi našich stránek! Neustále pracujeme na jejich vylepšení a přidávání nových funkcí. Pokud narazíte na jakýkoliv problém, prosím, dejte nám vědět. Děkujeme za Vaši trpělivost a zpětnou vazbu.

Talířové pružiny - přírubové spoje

Talířové pružiny - přírubové spoje

Odhaduje se, že 50 až 80 % netěsností přírubových spojů je způsobenou nedostatečným předpětím šroubů. Při správné montáži jsou všechny šrouby díky utažení předepnuty o určité prodloužení. Při rychlém najíždění na provozní teplotu se příruby zahřívají rychleji než šrouby. To vede k dalšímu navýšení napětí ve šroubech a zvýšení přítlaku na těsnění. Pokud jsou těsnění vyrobena z měkkých materiálů (grafit, PTFE, Mica, vláknito-pryžové desky), dojde vlivem teplotní dilatace k dodatečné deformaci těsnění. Jakmile se vyrovná teplota, není schopno v těchto případech pokrýt dodatečnou deformaci těsnění a z důvodu poklesu měrného tlaku na těsnění nastává únik.

Například u správně utaženého přírubového spoje DN 150, PN40 je prodloužení šroubů cca 0,1 mm. Pokud dojde k většímu rozdílu teploty mezi přírubami a šrouby než 100 °C, těsnění se trvale deformuje o 0,1 mm – úplná ztráta předpětí ve šroubech.

Talířové pružiny jsou efektivním řešením výše popsaných problémů, protože jsou schopny výrazně navýšit elasticitu šroubového spoje. Použitím dvou pružin na předchozím příkladu bychom místo 100% ztráty předpětí šroubů ztratili pouze 9 %!

Souhlasné a nesouhlasné uspořádání talířových pružin

Souhlasne a nesouhlasne uspořádání

Příruby vhodné pro použití talířových pružin:

Zkušenosti z rafinerií a petrochemických podniků potvrzují, že použítí talířových pružin na kritických přírubových spojích prokazatelně přispělo k zvýšení jejich těsnosti.

Důvody ztráty předpětí ve šroubech:

Správně navržené talířové pružiny jsou schopny navýšit elasticitu šroubového spoje 7-15 krát!!! Je to nejúčinější metoda zvýšení těsnosti kritických přírubových spojů a redukce emisí ze zařízení.

Firma Pokorný navrhuje a dodává sady talířových pružin na kritické přírubové spoje.

Talířové pružiny-Live loading

Talířové pružiny-Live loading

Jste připraveni hodit starosti s výběrem těsnění za hlavu? Ozvěte se nám

a získejte cenné rady a informace ohledně průmyslových těsnění

Logo Pokorny Industries

Pokorny Industries Partnerství v kvalitě

© Pokorny industries s.r.o. 2024 - všechna práva vyhrazena

Vytvořeno servisdesign