ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Talířové pružiny - přírubové spoje

Talířové pružiny - přírubové spoje

Odhaduje se, že 50 až 80 % netěsností přírubových spojů je způsobenou nedostatečným předpětím šroubů. Při správné montáži jsou všechny šrouby díky utažení předepnuty o určité prodloužení. Při rychlém najíždění na provozní teplotu se příruby zahřívají rychleji než šrouby. To vede k dalšímu navýšení napětí ve šroubech a zvýšení přítlaku na těsnění. Pokud jsou těsnění vyrobena z měkkých materiálů (grafit, PTFE, Mica, vláknito-pryžové desky), dojde vlivem teplotní dilatace k dodatečné deformaci těsnění. Jakmile se vyrovná teplota, není schopno v těchto případech pokrýt dodatečnou deformaci těsnění a z důvodu poklesu měrného tlaku na těsnění nastává únik.

Například u správně utaženého přírubového spoje DN 150, PN40 je prodloužení šroubů cca 0,1 mm. Pokud dojde k většímu rozdílu teploty mezi přírubami a šrouby než 100 °C, těsnění se trvale deformuje o 0,1 mm – úplná ztráta předpětí ve šroubech.

Talířové pružiny jsou efektivním řešením výše popsaných problémů, protože jsou schopny výrazně navýšit elasticitu šroubového spoje. Použitím dvou pružin na předchozím příkladu bychom místo 100% ztráty předpětí šroubů ztratili pouze 9 %!

Souhlasné a nesouhlasné uspořádání talířových pružin

Souhlasne a nesouhlasne uspořádání

Příruby vhodné pro použití talířových pružin:

Zkušenosti z rafinerií a petrochemických podniků potvrzují, že použítí talířových pružin na kritických přírubových spojích prokazatelně přispělo k zvýšení jejich těsnosti.

Důvody ztráty předpětí ve šroubech:

Správně navržené talířové pružiny jsou schopny navýšit elasticitu šroubového spoje 7-15 krát!!! Je to nejúčinější metoda zvýšení těsnosti kritických přírubových spojů a redukce emisí ze zařízení.

Firma Pokorný navrhuje a dodává sady talířových pružin na kritické přírubové spoje.

Talířové pružiny-Live loading
Talířové pružiny-Live loading

Související služby

Související produkty

Související články

Napište nám

Žlutě podtržená pole jsou povinná.

Naše zboží a služby nabízíme pouze na IČO. Minimální hodnota objednávky je 1 000 Kč.

+420 532 196 711

Po - čt: 7:30 - 16:00
Pá: 7:30 - 14:00

info@pokornyindustries.com

Rádi odpovíme na Vaše dotazy

Trnkova 2788/115

628 00 Brno, Česká republika